Važno je znati
Zanimljivosti
Zdrava prehrana
Mediteranska prehrana
Pojam mediteranska prehrana predstavlja prehrambene navike sredozemnih zemalja 50-ih i 60-ih godina prošlog stoljeća. Potvrđeno je da su stanovnici tih zemalja u tom periodu bili značajnije zdraviji i manje podložni kroničnim bolestima. Mediteranska prehrana predstavlja uravnotežen način prehrane koji našem organizmu osigurava sve nutritivne vrijednosti.
UNESCO je 2010. proglasio MEDITERANSKU PREHRANU nematerijalnom kulturnom baštinom čovječanstva.
Plava riba
Od svih namirnica koje su dio mediteranske prehrane, skrenimo pozornost na masnu ribu kako bismo saznali kako one pomažu našem tijelu.
Moramo priznati da postoji zabuna koja je riba plava. Ribari imaju jednu teoriju, a nutricionisti drugu.
Lignje i sipe
U usporedbi s ribom, lignje i sipe su bogatije mineralima (željezo, jod, selen, fosfor), ali siromašnije vitaminima. Izvrstan su izvor proteina. U 170 grama, koliko iznosi porcija ovih mekušaca, nalazi se 18 grama lako probavljivih proteina. One su skroman izvor omega-3 masnih kiselina.
Meso im je vrlo mišićavo i sadrži samo 1% masti, ali i više kolesterola od ribe. Pogotovo lignje. Zbog toga se onima koji boluju od dijabetesa ili povišenog kolesterola savjetuje da ne jedu lignje i jaja istog dana.
Školjke sadrže 0,5 grama omega-3 masnih kiselina, što se ne može usporediti s količinom u srdelama, koja je tri do četiri puta veća. Sipe i lignje treba jesti tijekom jeseni i zime jer za hladnih mjeseci sadrže više omega-3 masnih kiselina, a bolje ih je kuhati u umaku nego pržiti u ulju jer prženjem dodatno gube omega-3 masne kiseline.