Brodet je simbol ribarske kuhinje na Mediteranu. Nekoć su ga ribari spremali na svojim brodovima. Tako je Mletački kuhar Bartolomeo Scappi hvaleći ribare iz Chiogge, koji pripremaju najbolji brodet jer ga rade od tek ulovljene ribe, već u 16. st. zapisao recept za brodet. Različito se sprema od mjesta do mjesta pa tako svako područje ima svoj naziv: brujet, brodetto, broeto, il brudet, el brudet… Brodet nikad nije isti jer ovisi o vrsti ribe i godišnjem dobu. Može se raditi od samo jedne vrste ribe, ali bolji je ako je od više vrsta ribe, a za slađi i bogatiji okus ribi se dodaje bar jedan rak, grancipor ili kanoće, te sipe i koncentrat od rajčica, umjesto svježih. Netko ribu u brodet stavlja direktno, bez prethodne pripreme, dok kod nas ribu većinom pobrašne i kratko isprže prije nego je stave u brodet. Danas je brodet cijenjeno jelo u domaćinstvima, ali ga nažalost kod nas nema u restoranima.
Sastojci:
- 10 grancipora (računajte 2 komada za svaku osobu)
- 1,5 kg luka
- 3 režnja češnjaka
- 4 stabljike peršina
- cca 1 dl octa
- pola tube koncentrata od rajčice
- 2 dl umaka od rajčice (passata)
- sol i papar
- SIPE – po želji. Na 6 rakova ide otprilike 1 kg sipa izrezanih na veće komade.
Priprema:
Luk se stavi u posudu na dosta ulja, pola maslinovog i pola suncokretovog, posoli se i pirja dok ne omekša. Kada je dobro omekšao, dodaju se češnjak i peršin i sve se zajedno još malo pirja.
Ukoliko koristite sipe, sada je trenutak kada se one stave pirjati s kapulom.
Nakon desetak minuta, dodaju se rakovice. Propirjaju se 5-10 minuta s jedne strane, a onda se okrenu isto toliko i na drugu stranu.
Nakon toga se doda dosta koncentrata od rajčice i malo umaka od rajčice. Sve skupa se pirja još desetak minuta i onda se doda malo octa.
Kad ocat ishlapi, doda se voda – tek toliko da pokrije rakove i pusti se kuhati još 10-15 minuta.
Ovaj brodet se najčešće jeo uz lazanje – široke rezance.
Savjeti:
Bijelo vino ponekad jelu da gorčinu zato se ipak preferira ocat.
*Sipe ovom brodetu daju izvjesnu slatkoću i vrlo se lijepo sljubljuju s granciporima, no nisu obavezan sastojak.

























